Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5RESİMLER - FOTOĞRAFLAR - HARİTALAR -BELGELER <>5RESİMLİ - RESİMSİZ İŞARETLER
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

bu nedir?

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
troll_king Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 06/Ağustos 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 2
  Alıntı troll_king Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: bu nedir?
    Gönderim Zamanı: 31/Mayıs 2017/2010 Saat 18:13
dededededededede

mrb. naci baba ve arkadaşlar,
yukarıda resimlerini koyduğum yapı ne olabilir. işaretmidir bilmiyorum.
helenistik döneme ait antik bir yerleşimin kuzey yamacında. yerleşimin en yüksek tepesinden  (akropolden) 100 mt kadar aşağıda tepenin düzlük yaptığı bir bölgede inşa edilmiş.
birinci resimde görülen sol köşedeki dikili sütün yaklaşık 1.80 mt boyunda (toprak seviyesinden). onun aynısından bir tanede sağ köşede var yan yatmış olarak görülüyor.
yapının tamamı yaklaşık 7 mt ye 4 mt boyutlarında bir dikdörtgen. iki üst köşesinde dikili sütünlar var 2 tane diğer köşeler ve kenarlar çok büyük kesme taşlardan yapılmış. 2. resimde dikili taşın tam karşısında görülen kenardaki gibi bu taşlardan 3 tanesi yan yana koyulduğunda yaklaşık 7 mt ye uzanıyor.
bu yapının ilgimizi çekmesinin sebebi ise bu bölgede böyle bir başka yapının olmaması.
ana kalenin dış duvarlarında bile bu kadar büyük kesme bloklar kullanılmamış. bulunduğu bölgeden dağın kuzey tarafındaki manzaraya tamamen hakim.
böyle bir yapı neden yapılmış olabilir fikri ve bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. buradan bişey çıkarmı?
saygılar...

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2010 Saat 12:58
Eski yerleşim yerine benziyor.Tetekçilik için çok güzel bir yer olduğu kanaatindeyim.
Yukarı Dön
CONAN Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 01/Mayıs 2017/2019
Durum:
Gönderilenler: 6
  Alıntı CONAN Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2010 Saat 14:34
Kilise olabilir...Evet oradan ekmek çıkar...
KARGALAR SÜRÜYLE KARTALLAR YALNIZ UÇAR
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2010 Saat 16:52
Orjinalini yazan: troll_king

dededededededede

mrb. naci baba ve arkadaşlar,
yukarıda resimlerini koyduğum yapı ne olabilir. işaretmidir bilmiyorum.
helenistik döneme ait antik bir yerleşimin kuzey yamacında. yerleşimin en yüksek tepesinden  (akropolden) 100 mt kadar aşağıda tepenin düzlük yaptığı bir bölgede inşa edilmiş.
birinci resimde görülen sol köşedeki dikili sütün yaklaşık 1.80 mt boyunda (toprak seviyesinden). onun aynısından bir tanede sağ köşede var yan yatmış olarak görülüyor.
yapının tamamı yaklaşık 7 mt ye 4 mt boyutlarında bir dikdörtgen. iki üst köşesinde dikili sütünlar var 2 tane diğer köşeler ve kenarlar çok büyük kesme taşlardan yapılmış. 2. resimde dikili taşın tam karşısında görülen kenardaki gibi bu taşlardan 3 tanesi yan yana koyulduğunda yaklaşık 7 mt ye uzanıyor.
bu yapının ilgimizi çekmesinin sebebi ise bu bölgede böyle bir başka yapının olmaması.
ana kalenin dış duvarlarında bile bu kadar büyük kesme bloklar kullanılmamış. bulunduğu bölgeden dağın kuzey tarafındaki manzaraya tamamen hakim.
böyle bir yapı neden yapılmış olabilir fikri ve bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. buradan bişey çıkarmı?
saygılar...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ARKADAŞIM  MERHABA  SELAMLAR  SAYGILAR...........................nacibaba.......................ONK..

BUNUN AYNISININ DAHA UFAĞI VE KESİNLİKLEN AYNIDIR YAPISI BİLE  KEŞANIN ENEZ KALESİ İÇİNDE VAR   VE BURDA ÜNÜVERSİTE KAZILARI DEVAM EDİYORDU BAŞLARINDAKİ PROFÖSÖRE BUNUN NE OLDUĞUNU SORDUĞUMDA  BU YER KRALİYET AİLESİNİN  YAKINLARI OLANLARININ MEZAR YERİYMİŞ TOPLUCA ÖLENLERİ BURAYA DEFNEDERLERMİŞ YANİ TEK TEK AYRI AYRI MEZARLAR DEĞİL  ARABLARIN YAPTIĞI GİBİ ÜST ÜSTE  GÖMERLERMİŞ  ENEZDEKİNİN BAŞINDA DA BİR UZUNCA LİSTELİ KİTABESİ VARDI ETRAFLARI SÜSLÜ ŞEKİLDE  BU DA BURDA YATANLARIN İSİMLERİ KİM OLDUKLARINI BELİRTİYORMUŞ  BU BUGÜNDEN GERİYE 30 SENE SAY O ZAMANKİ ANIMI ANLATIYORUM  VE BUNUN 10 ADIM İLERSİNDE YİNE BUNUN AYNISI VAR FAKAT BU DAHA DEĞİŞİK  SADECE BAŞI TARAFI  2 METRE YÜKSEKLİĞİ BİR DUVAR VAR BU DUVARA DA KALIN PLAKA MERMERLERİ TUĞLA KOYAR GİBİ ÜST ÜSTE DİZEREK NASIL O DUVARA YAPIŞTIRMIŞLAR BİLEMEM  AKILA ZARAR İŞLER VE HER BLOK MERMER 1 METREKAREDİR  GERİ KALANI AYNI SENİN BU YER GİBİ HAVUZUMSU ŞEKİLDİR  BU ARKEOLOGLAR BUNUN İÇ ZEMİNİ TEMİZLEMİYE BAŞLADIKLARINDA ORTAYA ÖYLE BİR ŞEY ÇIKTIKI GÖRÜLMEYE DEĞER  MOZAİK RENKLİ TAŞLARDAN  O KADAR GÜZEL YAPILMIŞ BİR DENİZ KIZI RESMİ   VE O BAŞ DEDİĞİM YÜKSEK YER DEKİ MERMERİN TAM ORTASINA DERİN BİR MİHRAP YAPILMIŞ İÇİNDE DE 70 CM BOYUNDA ÇARMIHA GERİLMİŞ İSA FİGÜRÜ VAR  BURANIN DA DİNİ AYİN YAPILAN BİR YER OLDUĞU SÖYLENDİ  TAHMİNLERİ BU YÖNDE ÇÜNKÜ %90 KUWETLİ DELLİLER BULUNDU BU YÖNDE SADECENE KENDİ PAPAZLARI DİN ADAMI OLANLARA AİTMİŞ BAŞKALARI BURDA HİÇBİŞİ YAPAMIYORLARMIŞ SADE ONLARA AİT BİR YER

2 SENE SONRA BU MOZAİKİ KOMPLE ALIP MÜZEYE GÖTÜRDÜLER VE BURASIN I KAZMIYA BAŞLADILAR TAM 14 METRE AŞAĞIDA BİR KAPI ÇIKTI TAMAMI TOPRAK VE EN AŞAĞISI KAYALIK VE DEHLİZ AÇILMIŞ BURDAN  VE BUNUN İÇİNDEN ÇIKAN TOPRAĞA DA KARIŞMIŞ MERMER MERDİVEN ŞEKİLLERİNDE TAŞLARI DA ÇIKTI YANİ O ZAMANDA BURADA BİR DÖNER MERDİVEN SİSTEMİ İLEN (aynı camii minaresi merdiveni gibi ) BİR SİSTEMLEN BURAYA İNİLİYORMUŞ BUNU DA GÖRDÜM DE SONRASI HAKKINDA HİÇBİŞİ SÖYLEMEDİLER HATTA ATIŞTIKDI NE GİZLIYORSUNUZ KENDİNİZE Mİ YONTUYORSUNUZ ORADA HER NE VARSA BEN DE JANDARMAYI UYANDIRDIM GİDİN DİKİLİN ORDA BİŞİLER VAR BUNLAR KALK GİDELİM OLMADAN ÖNLEMİNİ ALIN DİYE  BU SEFER KOMPLE BU EKİP BANA DÜŞMAN OLDU BENİ YERDEN KOVMALARA GİDİLDİ BEN DE BURA BABANIZIN YERİMİ TAPUSU SİZDEMİ FİLAN KAZMA KÜREK ÜSTÜME YÜRÜNÜNCE BEN  DE SİLAH ÇEKTİM ÖNLERİNE 3 EL ATTIM BU SEFER JANDARMAYA SÖYLEMİŞLER  JANDARMA DA ZATEN BENİ YILLARDIR TANIYOR  RUHSATLI KENDİ SİLAHIM KAÇAK DEĞİLKİ KENDİMİ KORUMA AMAÇLI İKAZ ATIŞI YAPTIM DİREKT ÜSTLERİNE SIKMADIMKİ  VE SONUÇTA BU OLAY ANKARA DA  DUYULDU TÜM BU EKİBE BU KAZI İŞİNDEN EL ÇEKTİRDİLER  YENİ EKİP VERİLDİ ONLAR DA ÇOK ŞEYLER ÇIKARMIŞLAR ORDAN DA BEN O SIRA ORALARDA DEĞİLDİM NE OLDUKLARINI GÖREMEDİM ..

YANİ NETİCE İTİBARI İLEN MUHAKKAK SURETTE BİŞİLER VARDIR DA İŞÇİLİK EMEK İSTER  BU GİBİ YERLER   BUNCA SENE DE BUNLARIN AYNILARINI HİÇBİR YERDE GÖRMEDİM  TAKİ SENİN BU RESMİNİ VERENE KADAR   ŞANSINI DENE İSTERSEN  BENDEN BİLGİLER AÇIKLAMALAR BUKADAR  BAŞKA YARDIMCI OLAMAM TÜM BİLDİĞİM BUKADARDIR KOLAY GELSİN  BİLLAHHSSA BUNUN İÇİNDEN ÇIKAN TOPRAĞI TAMAMİYLEN ELEKTEN GEÇİRİYORLARDI ÇOK NADİR PARALAR VE EŞYALAR UFAK İKONLAR UFAK HEYKELCİKLER ÇIKARDILAR BUNLARI GÖRDÜM  İSKELETLERİN KAFATASLARINDA GÖZ ÇUKURLARINDA GÜMÜŞ PARA VARDI HEPSİNDE NE HİKMETSE  BİR DA TAM GÖBEK ÇUKURU HİZASINA DENK GELEN  YERDE İSKELETLERİN AYNI GÜMÜŞ PARALARDAN VARDI HER İSKELETTE 3 ADET OLUYOR ...BAŞKA DA ÇOKÇANA CAM GÖZ YAŞI ŞİŞELERİ  VE PİŞMİŞ TOPRAKTAN YAĞ KANDİLLERİ  YANLARINA BİLE SOKMUYORLARDI HEP DÜRBÜNLEN UZAKTAN İZLEYİP GÖRDÜM ELLERİNDEKİLERİ

SAYGILAR.................................................................NACİBABA..................................ONK...

Düzenleyen nacibaba - 01/Haziran 2017/2010 Saat 20:16
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
troll_king Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 06/Ağustos 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 2
  Alıntı troll_king Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Haziran 2017/2010 Saat 14:32
Naci Baba selamlar saygılar,
Değerli yorumlarınız ve tecrübeleriniz için çok teşekkür ederim.
Allah sizden razı olsun.

Yazdığınız tüm yorumları takip etmeye çalışıyorum inş hepimiz için en hayırlısı olur.

Tekrar saygılar.İyi akşamlar....
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50