Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5Tarihî Süreçte; <>5Mezar Çeşitleri - Yüzey Araştırmaları - İlgili Haberler <>5Tarihî Eser Operasyonları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yılın Operasyonu, mazisi ve BARONLAR !

 Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
magistratus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Magistratus

Kayıt Tarihi: 31/Aralık 2017/2006
Son Giriş: 15/Şubat 2017/2011
Konum: Globe
Durum:
Gönderilenler: 408
  Alıntı magistratus Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yılın Operasyonu, mazisi ve BARONLAR !
    Gönderim Zamanı: 08/Şubat 2017/2011 Saat 10:52
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Kasım 2017/2010 Saat 12:42
bence dikatleri buraya toplayıp başka büyük bir iş için önlerini açmışlardır dediğin gibi bukadar ucuz bir iş yem olabilir..
Yukarı Dön
magistratus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Magistratus

Kayıt Tarihi: 31/Aralık 2017/2006
Son Giriş: 15/Şubat 2017/2011
Konum: Globe
Durum:
Gönderilenler: 408
  Alıntı magistratus Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Kasım 2017/2010 Saat 15:04
BURADAN ÖNCE SAYFA BAŞINDA ( YUKARIDAKİ ) YAZILANLARI OKUYUNUZ !

Yalçın BAYER'in konuyla ilgili 23 Kasım 2010 tarihli yazısı;

ÖZGEN Acar’ın çok önemli bir özelliği vardır; Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasının korunması ve kaçırılan eserlerin geri getirilmesi konusunda yıllarca süren araştırma ve çalışmalar yapması, ‘Karun Hazinesi’ ile ‘Elmalı Definesi’nin yurda getirilmesinde Dışişleri’ni yönlendirmesi...

Acar yıllardır bu konuları Cumhuriyet’te yazdı. Tarihi eserler konusunda dünyada tanınan bir uzman-gazeteci...

İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nün, 15 ay süren operasyonuyla Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı çetesi ortaya çıkarılmış. 35 kişi, Emniyet’in muhbirleri sayesinde yakalanmış... ‘Tarihi eser çetesi’nin liderleri arasında Aziz Telliağaoğlu, Karkamış definesini kaçıran Fuat Üzülmez ve Fuat Aydıner de bulunuyor. Çetenin kaçırmaya çalıştığı eserlerin sayısının 1700’ü bulduğu ve bunların dış piyasa değerinin 500 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Çoğu Mardinli olan bu isimler Münih üzerinden çalışıyorlar.

Bu konu çok geniştir; herkes birbirini tanır. Türkiye son yıllarda ‘uyanık’ davranmaya başlamıştır. Yoksa giden gitmiştir.

Karun Hazinesi ile ilgili araştırmanın 17 yıl, Elmalı Definesi’nin ise 4 yıl sürdüğünü bildiren Özgen Acar’a, bu tarihi değerlerin nasıl talan edildiğini sormaya kalkmadan şunu söyledi:

Bu adların hiçbiri benim için yeni değil... Gazeteye yansıyan fotoğraflarda görülen nesneler de çok sıradan. Türkiye’de bu işin yapanlar ‘kremanın da kreması’ kişiler. Adı verilenler arasında metal dedektörle define arayanlardan tutun da yerel patronlara; malı yurtiçinde taşıyanlardan, gümrüklerde rüşvet verip malı yurtdışına çıkaran ‘jokeylere’ kadar çeşitli kişiler var.

4 TONLUK LAHİT KAÇIRILDI

Sikkeleri kozmetik kremler içinde havaalanından çıkaranların da bulunduğu bildiriliyor. Bu basit bir yöntem... Bir tonluk heykel ‘oyuncak kalıbı’ ya da Perge’den dört tonluk ‘çelenkli lahit’ de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kaçırıldığına göre bu yöntem bu örneklerin yanında çocuk işi kalıyor.
‘Yüzyılın definesi’ diye bilinen ‘Elmalı Definesi’nin kaçırılışının mimarları da bu kişiler arasında yer alıyor. Bu defineden bir gümüş sikke 600 bin dolara satılarak dünya rekoru kırmıştı.

CHİCAGO’DA SATILDI

Ancak aynı kişiler daha sonra ‘Kargamış Definesi’ni yurtdışına da kaçırmışlardı. Hatta bu ikincisinden aynı nitelikli bir sikke Chicago’da 1.5 milyon dolara satılmış, ayrıca bir Yunan Bankası, Atina Nümizmatik Müzesi için iki adet satın alarak, kendilerinde bulunmayan bu ‘zafer sikkesi’ ile tarihlerinin zenginliğinin sergilenmesini sağlamıştı.

Bu insanların bu tür büyük olaylarda değil de bu kadar basit eserlerle yakalandıklarını anlamak çok güç! Herhalde ‘hakkı verilmeyen’ bir muhbir ‘intikam’ aldı!” diye düşünüyorum.
Yukarı Dön
magistratus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Magistratus

Kayıt Tarihi: 31/Aralık 2017/2006
Son Giriş: 15/Şubat 2017/2011
Konum: Globe
Durum:
Gönderilenler: 408
  Alıntı magistratus Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Kasım 2017/2010 Saat 14:25
Tarih : 20 Kasım 2010
Yer : Kapalıçarşı / İSTANBUL

Polis, tarihi eser kaçakçılığı yapan çeteyi içlerine yerleştirdiği muhbirlerle çökertti. Yakalananlar arasında Aziz Telliağaoğlu Fuat Üzülmez ve Fuat Aydıner gibi ünlü kaçakçılar var...

Daha önce Elmalı ve Karkamış defineleri gibi paha biçilmez tarihi eserleri yurtdışına kaçıran Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı çetesi Emniyet'in 15 ay süren operasyonu sonucunda çökertildi.

Büyük bir gizlilik içinde yürütülen operasyon sonucunda yakalanan eski eser kaçakçılığı konusunda uzmanlaşmış 35 kişi hakkında cürüm işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan işlem yapıldı. Yakalananlar arasında Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Edip Telliağaoğlu'nun yeğeni Aziz Telliağaoğlu ile Fuat Üzülmez ve Fuat Aydıner gibi ünlü tarihi eser kaçakçıları bulunuyor.

Beynelmilel faaliyet gösteren çetenin içine yerleştirilen muhbirlerin verdiği bilgiler ve teknik takip sonucunda yakayı ele veren uluslararası suç organizasyonunun elemanları arasında çalıntı eserleri yurtdışında pazarlayan Musevi ve Bulgaristan uyruklu kişiler de bulunuyor.

Polis fezlekesine göre çete elemanları diş macunu ve kozmetik krem gibi malzemelerin içine sikke kamufle ederek havalimanından yurtdışına kaçırma gibi ilginç yöntemlerin de aralarında bulunduğu sayısız yöntemle ABD ve Almanya başta olmak dünyanın çeşitli ülkelerine tarihi eser kaçırdı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iki yıl içinde sürdürülen muhtelif operasyonlarda çökertilen çetenin kaçırmaya çalıştığı eserlerin de aralarında bulunduğu piyasa değeri 500 milyon TL olan 1.700 tarihi eser ele geçirdi.

ORGANİZASYON ve OPERASYON :

Mali polis, kaçırdıkları sikke, değerli çömlek ve heykel gibi yüzlerce eseri, bir dış ticaret şirketi gibi başta ABD ve Almanya olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden çeteyi yakalamak için aksiyon filmi senaryolarına ilham verecek bir operasyon planı yaptı.

Yaklaşık iki yıl önce çetenin içine muhbir yerleştiren polis, önce grubun organizasyon şemasını çözdü. Mali polisin tespitlerine göre eserlerin, bulundukları aşamadan itibaren Kapalıçarşı'ya ulaştırılması, yurtdışına çıkarılması, yurtdışında pazarlanması ve satılması safhalarında çetenin -her biri kendi alanında uzmanlaşmış- isimleri ayrı ayrı devreye giriyordu.

Emniyet'e çalışan tarihi eser uzmanı muhbirler, ilk istihbaratları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne Mart 2009'da bildirmeye başladı. Gelen ilk bilgilere göre Türkiye'den Dubai'ye kaçırılan ve Birleşik Arap Emirlikleri görevlileri tarafından yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen tarihi eserleri yurtdışına çıkaran Manisalı Hüseyin Yılmaz, yurt içinden topladığı eserleri İstanbul Kapalıçarşı'daki deposunda ve evinde saklayıp konteynırların gizli bölmelerinde kargoyla yurtdışına kaçırıyordu.

Daha sonra gelen bir başka istihbaratta da Aziz, Ediz ve Alpay Telliağaoğlu'nun, Hüseyin Yılmaz ve Bilal Keleş ile işbirliği içinde Türkiye'nin dört bir yanından tarihi eser toplayıp yurtdışına kaçırdığı bildirildi.

Emniyet'in muhbirleri ayrıca Aziz Telliağaoğlu'nun Almanya'da yaşayan 'Büyük Fuat' lakaplı Fuat Üzülmez ile birlikte hareket ettiğini ve çetenin, eserleri yurtdışına kaçırırken Atatürk Havalimanı kargo bölümünde çalışan Alpaslan Kılıç'tan yardım aldığını da haber verdiler.

Muhbirlerin verdiği bir başka istihbaratta da İzmir Menemen'de ikamet eden Kürt Apo lakaplı Abdullah adlı kişinin define avcılığı yaptığı ve bulduğu eserleri İstanbul'daki Atilla Anakök'e sattığı belirtildi. Muhbirin aktardığı bilgilere göre Anakök ise Abdullah'tan aldığı sikkeleri diş macunu tüpü ile kozmetik kremlerin içinde saklayarak İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına kaçırıyor ve ABD'deki alıcı olan Erick adlı kişiye ulaştırıyordu.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü tarafından yönetilen operasyonlarda biri emniyet amiri, ikisi başkomiser ve biri komiser olmak üzere 20 kişilik özel ekip görev aldı. Bu ekipte, çeteyi dinleyip görüşme kayıtlarını sıcağı sıcağına çözümleyen altı kişilik teknik takip timi de vardı.

Çete elemanları telefonda kod isimlerle andıkları eserleri nasıl kaçıracaklarını şifreli yöntemlerle anlatıyorlardı. Heykele "kuzu", sikkeye "bebe" diyen çete üyeleri, Beyazıt Çınaraltı'nda buluşmak üzere sözleşmek için "Yalova Çınarcık'ta buluşalım" diyorlardı...


ULTRA LÜX VİLLALARDA OTURUYORLAR:

Çetenin son dönemde kaçırdığı değerli eserler arasında;

- Yunan ve Roma dönemine ait paha biçilemez sikkeler,
- Helenistik döneme ait pişmiş topraktan Afrodit heykelleri, tabak, vazo, heykel başı, cam büst, mermer heykel gibi eserler bulunuyor.

Polisin tespitlerine göre çete üyeleri tarihi eserlerin imitasyonlarını da üretip pazarladı. Çetenin tarihi eser envanterindeki orijinal yapıtların görselleri ise dijital ortamda saklandı.

Polisin yaptığı operasyonlarda çetenin kaçırmayı planladığı eserlerin fotoğraflarının bulunduğu laptoplar ve harici hard diskler ele geçirildi. Fotoğraflardaki eserlerle yabancı ülkelerde internette pazarlanan tarihi eserlerin eşleştiği saptandı.

Yunan ve Roma dönemlerine ait bronz sikkeler, kulplu koku şişesi, madeni para gibi eserlerin sahteleri de üretilip yurtdışında internet sitelerinde pazarlanarak satıldı. Bu sayede sattıkları eserlerle zengin olan çete üyelerinin ultra lüks villalarda oturdukları belirlendi. Polis, bu villaların önünde aylarca teknik takip yaptıktan sonra bir dizi operasyon gerçekleştirdi.

KISACA KİM, KİMDİR ?

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı davrandıkları için haklarında kamu davası açılanlar şunlar:


Hüsnü Telliağaoğlu
Elmalı Hazinesi'ni kaçıran Telliağaoğlu ailesinin ileri gelenlerinden biri.

Aziz Telliağaoğlu
Örgütün lideri olduğu ileri sürülüyor. Tarihi eserlerin kaçırılması ve satılmasını organize ediyor. İstanbul Kapalıçarşı'da toplanan eserleri yurtdışına gönderiyor ve satıyor.

Ediz Telliağaoğlu

Alpay Telliağaoğlu

Fuat Üzülmez
Avrupa sorumlusu ve yöneticisi olduğu belirtiliyor. Kırmızı bültenle aranıyor, Almanya Münih'te ikamet ediyor. Türkiye'den gelen tarihi eserleri müzayede evlerine satıyor.Şu an Firari.

Fuat Aydıner
Üç numaralı adam. Eserlerin incelenmesi-ekspertizi satın alınması-nakliyesi-yurtiçinde satılması ve örgütün yöneticisiyle yurtdışında bağlantıları sağlıyor.

İbrahim Emre Aydıner

Atilla Anakök

Hüseyin Yılmaz

Bülent Yılmaz

Bilal Keleş

Nihat Keleş

Zahir Keleş

Mustafa Karlankıç

Murat Yetke

Kamer İşsever

Sami Güneri Gülener

Ömer Kurhan

İhsan Acar

Arif Doğangüneş

Mehmet Nevfel Mendi

Levent Bayır

Hüseyin Taç

Ayhan Külekçi

Ali Çabuk

Harun Yadigar Savman

Ercan Yıldız

Ethem Topçu

Sezair Oktay

Zeynel Çimen

Murat Kılıç

Mehmet Muhsin Karsu

Mehmet Faruk Erdemir

Yücel Akkaya

Marsel Moiz Behmoaram ve Piort Dmitrievich Vornicov...
Düzenleyen magistratus - 23/Kasım 2017/2010 Saat 14:59
Yukarı Dön
magistratus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Magistratus

Kayıt Tarihi: 31/Aralık 2017/2006
Son Giriş: 15/Şubat 2017/2011
Konum: Globe
Durum:
Gönderilenler: 408
  Alıntı magistratus Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Kasım 2017/2010 Saat 14:15

Tarih: 2 Temmuz 2002
Yer   : Beyoğlu / İSTANBUL

Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kargo şirketine yaptıkları operasyonda, İsviçre'nin Cenevre kentine koli içinde gönderilmek istenen Hitit, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemine ait 100 trilyon liralık 542 parça tarihi eser ele geçirdi. Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili olarak 6 kişiyi gözaltına aldı.


Bunlar kimdi ?

Aziz Telliağaoğlu : Elmalı Hazineleri'nin yurt dışına kaçırılması olayıyla ilgili olarak yurt dışında yakalanarak 2000 yılında Türkiye'ye iade edilen Edip Telliağaoğlu'nun yeğeni olduğu belirlendi. Tarihi eser kaçakçılığından bir çok kez gözaltına alınmasına rağmen her defasında serbest kalan Aziz Telliağaoğlu'nu 2 yıldır takibe alan Mali Şube Müdürlüğü dedektifleri, ilk kez suçüstü yaparak ilgili operasyondan 3 saat sonra Telliağaoğlu'nu gözaltına aldı.

Sorguya alınan Telliağaoğlu'nun ilk kez suçunu itiraf ettiği açıklandı. Polis olayla ilgili olarak Atatürk Havalimanı'nda bir kargo şirketinde çalışan Bülent Akdal ve Yılmaz Kelment ile yeğeni Erkan Eyüp Baran, Bayram Çimen ve Binali Kaya'yı da gözaltına aldı.


Polis, İsviçre'ye gönderilmek istenen kolinin içinde yaptığı aramada Roma, Hitit ve Osmanlı dönemlerine ait 104 adet bronz sikke, 280 adet ok ucu, 1 adet geç Roma dönemine ait mermer heykel başı, 1 adet Roma dönemine ait cam kase, 1 adet Kuran-ı Kerim, 2 adet deri cilt kapağı, 2 adet siyah kadife üzerine Arapça hat, 5 adet seramik cam ve sırlı vazo, 16 adet heykelcik, 64 adet cam, madeni ve bronz obje, 23 adet cam şişe, 11 adet pişmiş tabak kase, 8 adet cam kase, 10 adet taş boncuk, 6 adet madeni kap, 5 adet silindir mühür, 2 adet halı parçası ve 1 adet ahşap kandil askısı ele geçirdi.


Ele geçen tarihi eserler arasında Roma dönemine ait cam kasenin 3 bin yıllık olduğu ve üzerinde bir çizik dahi bulunmadığı bildirildi. Tarihi eserler arasındaki Roma dönemine ait mermer heykel başının ise 2 bin yıllık olduğu ve maddi değer olarak paha biçilemediği bildirildi. Polis, ele geçen ve paha biçilemeyen tarihi eserleri Arkeoloji müzesi yetkililerine teslim edeceklerini, bu eserlerin bundan böyle müzede sergileneceğini bildirdi.


2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet suçundan gözaltına alınan Azerbaycan'da kumarhane işlettiği belirlenen uluslararası tarihi eser kaçakçısı Aziz Tellioğlu ile Bülent Akdal, Yılmaz Kelment, Erkan Eyüp Baran, Bayram Çimen ve Binali Kaya, sorgularının ardından Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Zanlılardan Bayram Çimen ve Binali Kaya tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Tellioğlu'nun da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bitmedi...
Düzenleyen magistratus - 23/Kasım 2017/2010 Saat 14:53
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.